Block Buster kelimesinin kökeni

posted in: Galeri | 0

 

Block Buster kelimesinin kökeni1
İkinci Dünya Savaşı

 

 

Block Buster kelimesinin kökeni:

Artık yaygın bir sinema terimi haline dönüşen ve Türkçeye “Gişe Kapatan” veya “Gişe Canavarı” şeklinde çevrildiğine sıklıkla rastladığımız İngilizce “Block Buster” kelimesi ilk kez 1942 yılında Bellingham Herald gezetesinde askeri bir terim olarak okuyucu karşısına çıkıyor. İkinci dünya savaşının devam ettiği o yıllarda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerince kullanılan tahrip gücü çok yüksek iki tonluk büyük bombalara verilen bir isim.

Block Buster tanımı Hollywood sineması tarafından hemen benimsenerek iyi gişe hasılatı yapan yaz filmleri için kullanılmaya başlamıştır.

 

Jaws Filmi Gösterimi
Jaws Filmi Gösterimi

 

Steven Spielberg’in $100,000,000 gişe hasılatı yapan ve bir klasik haline dönüşen 1975 yapımı Jaws filminden sonra etkin bir pazarlama ağı ile sunulan büyük bütçeli ve büyük gişe hasılatlı tüm filmleri tanımlamak için vaz geçilmez bir terim olmuştur.

Block Buster teriminin kullanımı 1980-1990 yıllarında karşımıza çıkan Video kaset döneminde de hız kesmeden devam etmiş ve Blockbuster ismi ile kurulan video şirketi Amerika’nın en büyük dağıtım ağı haline gelerek tüm evlere video kaset taşımıştır.

 

  • Block Buster Video
    Block Buster Video

 

Block Buster terimini, günümüzde beyaz perde gösteriminin yanısıra (VOD) Video On Demand – Talebe Bağlı Video sistemi ile Netflix, Amazon, Hulu gibi video yayım şirketleri de büyük bütçeli, bol starlı, yaygın bir pazarlama ağı ile tüm dünyaya sunulan filmler için  kullanmaya devam ediyorlar.

.

 

Please follow and like us:
Pin Share