Sivri Bir Kalem Asla Kırılmaz – A Sharp Pen Never Breaks, Ferhan Şensoy

BELGESEL HAKKINDA KAAN BAYGIN

Usta yazar ve oyuncu Ferhan Şensoy’un hak ettiği değerini çok uzun yıllar sonra anlayacağımızı düşünüyorum. Üretmeden geçirdiği süreyi ahmaklık olarak gören birisinin, yazmaya olan bu

tutkusu ve yaşadığı zorbalıklara rağmen kalemini asla köreltmemesi günümüzün değerlerine oldukça uzak gözükse de imrenilecek bir karakteristik değerdir. Onurlu, satın alınamayan, kendi çıkarları için fikirlerinden vazgeçmeyen kaç kişi sayabiliriz. Böyle büyük bir ustanın değerini kurduğu tiyatronun ve kurumların kapıları paslanıp terk edilmeye yüz tutunca mı bileceğiz. Kelimelerle dans eden bir adamın bu toplumu gördüğü sanrılardan uyandırma mücadelesini oldukça yorucu olsa gerek. Ben bu eseri yaratırken savrulan bir hayatın, kalemle sabitlenmesini gördüm. Kendisinin de yazdığı gibi başkaldıran bir kurşun kalem hissettim. Umarım izleyiciler de benimle birlikte aynı hazzı yaşarlar.

KAAN BAYGIN ÖZGEÇMİŞ – YÖNETMEN

20 Ağustos 1991 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğretimini 50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer İlk Öğretim okulunda, lise öğrenimini Doğa Koleji’nde tamamladı. Doğa Kolejinde tiyatro eğitimi aldı ve oyunlar sergiledi. Tiyatro eğitimine devam etmek için Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden oyunculuk eğitimi almaya devam etti. Lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümünde tamamladı. Bir süre finans üzerine çalıştıktan sonra tiyatroya Deliler oyunuyla geri döndü. Erbulak Yazarlık ve Oyunculuk evinde, Yazarlık, İleri yazarlık ve polisiye yazarlık eğitimi aldı. Daha sonrasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yazarlık konservatuvar bölümünü bitirdi. 2020 Yılında kendi tiyatrosu olan Tiyatro Vaveyla’yı kurdu. Shakespear’in Kralları ve Yalanımın Ucu Kırıldı adlı eserleri yazıp sahneledi. Tiyatronun yanı sıra televizyon programlarına içerik ve hikaye editörlüğü yaptı. Bkm Mutfak altyapıya girip skeçler yazdı ve skeçler çekilip yayınlandı. Şu anda aktif olarak üretmeye devam ediyor.

SEMA FENER ÖZGEÇMİŞ – YAPIMCI

İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. İlaç Endüstrisinde kısa bir çalışma döneminin ardından “Sinefekt Post Prodüksiyon Hizmetleri AŞ” Film Laboratuvarında laboratuvar şefi olarak çalıştı ve Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Enstitüsünde “Film Kimyası” dersleri verdi. Ardından Eastman Kodak Firması Sinema Filmleri Departmanında “Teknik Satış Temsilcisi” olarak çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra firma tarafından ana merkezin bulunduğu Rochester NY. USA’ye davet edildi ve burada 1.5 sene araştırma ve üretim bölümünde çalıştı. Türkiye’ ye döndükten sonra Kodak Türkiye’nin “Eğitim Koordinatörlüğü” görevi ile birlikte Sinema Filmleri ve Profesyonel Fotoğraf Malzemeleri Bölümü “Ürün Müdürlükleri” görevini üstlendi.

Bu görev çerçevesinde firma çalışanlarına yönelik teknik ve satış eğitimleri verirken, Kodak müşterileri için de İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara’ da sayısız eğitim programları uyguladı. Bu süreç içinde Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya’ da sürekli eğitim aldı ve öğrendiklerini Kodak firması çalışanlarına ve müşterilerine aktardı.

TRT’de Film Tekniği ve Kamera Tekniği ile ilgili seminerler düzenledi.

İstanbul’da bulunan Sinema Filmi Stüdyoları’nın elemanlarını eğiterek teknik alt yapılarının geliştirilmesine yardımcı oldu. Bunlardan bazılarının Kodak tarafından dizayn edilen dünya çapında bir kalite kontrol programı olan ‘Imagecare’ programına kabul edilebilmeleri için gerekli olan alt yapıyı oluşturdu.

Kodak’tan Sinema Filmleri ‘Satış ve Pazarlama Müdürü’ olarak emekli olduktan sonra ‘Şafak Film ve Video Stüdyoları’nda Film Laboratuvarı Müdürü görevini kabul etti ve bu firmanın uzun süredir uzak kaldığı sinema filmi post-prodüksiyon sektörüne dönmesini sağladı.

2000 yılında Basic Motion Pictures Techniques, 2012 yılında ise Bebek Tanıtım’dan HD Sinematografi ve 2014 yılında Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu adlı teknik kitapları yayımlanan Sema Fener’in, 2013 yılında ARTES Yayınları’ndan Çıplak Ayaklı Kontesler adlı romanı ve 2014 yılında Potkal Yayınları’ndan Özgürlük adlı politik tiyatro oyunu yayımlandı. Yazarın İngilizceden Türkçeye Açıklamalı Sinema Televizyon Video Terimleri Sözlüğü, Sinema Senaryoları Nasıl Yazılır ve Sinemanın Özü Kısa Film adlı kitapları ve Gezide Dört Kadın isimli romanı, Hastanede Cinayet ve Cinayet Malikanesi isimli polisiye romanları Yitik Ülke Yayınları’nca yayımlanmıştır.

Filmografi:

“İntiharın El Kitabı – Suicide Guide” , Uzun Metraj.

Türk Makedon ortak yapımı. Ortak Yapımcı.

Ödüller:

Kazanılan: 1998, Uluslararası Ankara Film Festivali “Umut Vadeden Görüntü Yönetmeni Ödülü, Sinan Güngör”.

Adaylık: 1998 Uluslararası Adana Film Festivali “En İyi Yönetmen, Erbil Altanay”

 

“Kırmızı – Red”  Kısa Film 2018. Yapımcı.

“Lilibeth”, Kısa Film 2022. Yapımcı.

“Yaşamanın Dışında – Out of Own Life”, Documantery 2023. Yapımcı.

“Sivri Bir Kalem Asla Kırılmaz, Ferhan Şensoy – A Sharp Pen Never Breaks”, 2023 Documantery. Yapımcı.