Artırılmış Gerçeklik – Augmented Reality (AR)

posted in: Teknoloji | 0

Artırılmış Gerçeklik- Augmented Reality (AR) ve Video ArtVideo Art (Video Sanat), görsel ve işitsel ortamlarda hareketli görüntülerin kullanılması ile oluşturulan bir sanat formu olarak tarif edilebilir.

Bir konuyu, kavram ve düşünceyi sesle desteklenen hareketli görüntüler eşliğinde sunmayı amaçlayan Video art 1960’lı ve 70’li yıllarda kullanıma sunulan tüketici tipi video teknolojisi – özellikle Sony firmasının Portapak ürünü- ile başlayan ve birçok formda ifade edilebilen bir sanat şeklidir.

Video Art ürünleri galeri ve müzelerde gösterilen enstalasyon veya kayıtlar, internet üzerinde dağıtılan, DVD, televizyon, video monitör veya projeksiyon makinesi ile gösterilen canlı veya önceden kaydedilmiş görüntüler ve ses şeklinde izlenceye sokulabilir.

Video Art ismi video kayıt teknolojisinin ilk dönemlerinde kullanılan orijinal analog video bant ’tan gelir.

Dijital teknolojinin ortaya çıkması ile daha gelişmiş ve sanatçılarına daha geniş olanaklar sunulabilen bir sanat dalı haline dönüşmüştür.

Video Art geleneksel sinemadan farklıdır ve onun uyduğu birçok kurala uymayabilir; oyuncu, diyalog, hikâye, plot vs kullanmayabilir. Bu özellikleri ile geleneksel sinemanın dalları arasında yer alan avangart- öncü film, kısa film, deneysel film vs türlerinin dışında kalan bir tür olarak da tanımlanmaktadır.

Video Art sanatının gelişiminde New York merkez teşkil eder; 1972 yılında Steina ve Woody Vasulka, Dimitri Devyatkin, Shridhar Bapat gibi sanatçılar tarafından kurulan “Kitchen-Mutfak” bu sanatın çekirdek kuruluşudur.

Artırılmış Gerçeklik- Augmented Reality (AR) ise günümüzün en popüler konularından biridir.

Araştırmacılar televizyon veya bilgisayar ekranında gördüğünüz grafikleri oradan alıp gerçek dünya ile birleştiriyorlar ve bu yeni teknolojiye Augmented Reality – Artırılmış Gerçeklik (AR) adını veriyorlar. Bununla da kalmayıp bu grafikleri ses, koku, dokunsal geri bildirim ile birleştirip yeni bir dünya yaratıyorlar. Çok yakınlarda bildiğimiz normal bir gözlükten farkı kalmayacak olan AR ekranları, geliştirici grafikleri sesle birleştirerek gördüğümüz her şeyi farklı kılacak. Başımızı her hareket ettirdiğimizde de bu geliştirilmiş görüntü değişecek.

Artırılmış Gerçeklik- Augmented Reality (AR) Nedir?

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şarttır. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızda ki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Microsoft’un ürünü olan Hololens ve Meta adlı firmanın AR 2 adlı gözlükleri artırılmış gerçeklik alanında öne çıkan ürünlerden.

Artırılmış Gerçeklik- Augmented Reality (AR)Kullanım Alanları Nelerdir?

Sinema: AR uygulaması sayesinde; billboard’u cihazınızla tanımlayıp, filmin fragmanını cep telefonunuz üzerinden izleyebileceksiniz. Bilet satın almak istiyorsanız da videonun sonunda çıkan linklerden kolaylıkla seans bilgilerini öğrenip, bilet temin edebileceksiniz.

Sanat ve Müzeler: AR uygulaması ile müzeleri gezebilir ve orada yer alan sanat eserleri hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Turizm: Yabancı bir ülkede gezerken karşınıza tarihi bir bina çıktı ama adını bilmiyorsunuz.ve o bina hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Telefonunuz binayı tanıyarak, hemen tarihini paylaşıyor.

Eğitim: Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile İnteraktif modellerle öğrenmeyi kolaylaştırmak mümkün olacak.

Pazarlama: Augmented Reality denince akla ilk gelen sektörlerden biri pazarlama. Firmalar, ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarladıklarında müşteri etkilemek daha kolaylaşıyor ve oluşturulan kampanyalar farklılık yaratıyor.

Emlak: Emlak ofislerin camına asılan ilandan veya bir dergide gördüğünüz ilandan, evin tanıtıcı videosunu izleyebilir; videonun sonunda yer verilecek ilan sahibi bilgilerinden ev ile ilgilenen kişiye tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Alışveriş: Almak istediğiniz bir kıyafetin üzerinizde nasıl duracağın merak ettiğinizde artırılmış gerçeklik uygulamaları o kıyafeti bir şekilde sizin üzerinize yerleştiriyor. Böylece nasıl duracağı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Tabii bir de süpermarkette gezerken ürünler hakkında detaylı bilgi almak için de kullanmak mümkün

Cihaz Kurulumu ve Tamir: Yeni aldığınız cihazınızın interaktif kutusu sayesinde, kurulum videosu karşınıza çıkabilir. Böylece artık el kitapçıklarını okumanıza gerek kalmaz.

Aynı şekilde bir arıza durumunda tamir için servisi çağırmanıza gerek kalmayabilir. İlk etapta siz tamir etmeyi deneyebilirsiniz.

Dekor: Aldığınız evi nasıl dekore edeceğiniz hakkında ürünleri satın almadan bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. AR teknolojisi ile ürünlerin, evinizde nasıl durduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Lojistik: Artırılmış gerçeklik teknolojisinin faydalı olacağı alanlardan biri de lojistik. Burada palete konulması gereken ürünler bize bir oyun eşliğinde sunuluyor

Oyun: Pokemon Go gibi oyunların arkasında yatan teknoloji de artırılmış gerçeklik.

Ordu: Askerler zemin, hava şartları ve düşman kampları üzerine detaylı bilgiye artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde ulaşabilecekler. Bunun için akıllı gözlükler geliştirilmekte

İnşaat: İnşaat alanında öne çıkan artırılmış gerçeklik gözlüğü DAQRI, Akıllı Kask uygulamaları halen kullanılmakta.

[metaslider id=”3993″]

‘); ?>

Please follow and like us:
Pin Share