Hakkımızda

posted in: Hakkımızda | 0

sinemaekol-hakkimizda-sinema-film-kamera

Sinema Ekol sitesi sinema yazarı ve eğitmen Sema Fener’in önderliğinde sinema – eğitimi vermek demek istemiyoruz – hakkında teknik ve estetik bilgi ile yoğrulan kural ve yöntemleri aktarmak amacıyla kurulmuş bir online sinema okuludur.

Sema Fener

Sema Fener İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. İlaç Endüstrisinde kısa bir çalışma döneminin ardından “Sinefekt Post Prodüksiyon Hizmetleri AŞ” nin Film Laboratuarında laboratuvar şefi olarak çalıştı ve Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Enstitüsünde “Film Kimyası” dersleri verdi. Ardından Eastman Kodak Firması Sinema Filmleri Departmanında “Teknik Satış Temsilcisi” olarak çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra firma tarafından ana merkezin bulunduğu Rochester NY. USA’ ye davet edildi ve burada 1.5 sene araştırma ve üretim bölümünde çalıştı. Türkiye’ ye döndükten sonra Kodak Türkiye’ nin “Eğitim Koordinatörlüğü” görevi ile birlikte Sinema Filmleri ve Profesyonel Fotoğraf Malzemeleri Bölümü “Ürün Müdürlükleri” görevini üstlendi.

Bu görev çerçevesinde firma çalışanlarına yönelik teknik ve satış eğitimleri verirken, Kodak müşterileri için de İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara’ da sayısız eğitim programları uyguladı. Bu süreç içinde Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya’ da sürekli eğitim aldı ve öğrendiklerini Kodak firması çalışanlarına ve müşterilerine aktardı.

TRT’de Film Tekniği ve Kamera Tekniği ile ilgili seminerler düzenledi.

İstanbul’da bulunan Sinema Filmi Stüdyolarının elemanlarını eğiterek teknik alt yapılarının geliştirilmesine yardımcı oldu. Bunlardan bazılarının Kodak tarafından dizayn edilen dünya çapında bir kalite kontrol programı olan “Imagecare” programına kabul edilebilmeleri için gerekli olan alt yapıyı oluşturdu.

Kodak’ tan Sinema Filmleri “Satış ve Pazarlama Müdürü” olarak emekli olduktan sonra “Şafak Film ve Video Stüdyoları“ da Film Laboratuvarı Müdürü görevini kabul etti ve bu firmanın uzun süredir uzak kaldığı sinema filmi post prodüksiyon sektörüne dönmesini sağladı.

2000 yılında Basic Motion Pictures Techniques, 2012 yılında ise Bebek Tanıtım’dan HD Sinematografi ve 2014 yılında Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu adlı teknik kitapları yayımlanan Sema Fener’in, 2013 yılında ARTES Yayınları’ndan Çıplak Ayaklı Kontesler adlı romanı ve 2014 yılında Potkal Yayınları’ndan Özgürlük adlı politik tiyatro oyunu yayımlandı. Yazarın İngilizce’den Türkçe’ye Açıklamalı Sinema, Televizyon, Video Terimleri Sözlüğü, Sinema Senaryoları Nasıl Yazılır ve Sinemanın Özü Kısa Film adlı kitapları ve Gezide Dört Kadın isimli romanı Yitik Ülke Yayınları’nca yayımlanmıştır.

Halen MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi) “Yaratıcı Yazarlık” bölümünde “Senaryo Tekniği” dersleri vermektedir.

 

 

Please follow and like us:
Pin Share