Charlie Chaplin ve Müzik…

posted in: Sema Fener Yazıları | 0

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin’in annesi Hannah Harriet Pedlingham Hill, ‘Lily Harley’ takma ismiyle sahne alan bir müzikhol şarkıcısıydı. Oğlunu yaşadıkları kiralık odalarda yalnız başına bırakmaktansa çalıştığı yere getirmeyi tercih ediyordu. Böylece Charlie  Chaplin’in müzikle tanışıklığı erken çocukluğuna kadar uzanır. 

Annesinin yanısıra aynı ismi taşıdığı babası Charles Chaplin de ‘Canterbury Music Hall’de sahneye çıkan bir vokalistti. Mutlu günlerinde ailenin müzikle dolu akşamları Chaplin’in hep anılarında yaşamıştır.

Böylesine müzikle dolu Charlie Chaplin’ in istemeden de olsa sahneye çıkışı fazla gecikmez.

Daha beş yaşında iken bir gece ‘Aldershot Canteen’ de çoğu denizcilerden oluşan zor bir seyirci kitlesinin önünde  şarkı söylerken annesinin sesi kısılır ve protesto ıslıkları arasında sahneyi terk ederken beş yaşındaki oğlunu sahneye iter. Ve Charlie hiç paniklemeden dönemin iki popüler şarkısını başarı ile icra eder. Şaşkınlıkla kendisini izleyen seyircileri selamladıktan sonra soğuk kanlı bir şekilde sahneye atılan bozuk paraları toplar…

 Ünlü “Modern Times – Modern Zamanlar” filminin ‘non-sense song – anlamsız şarkı’ sahnesinde bu çocukluk anısının etkisini görmek mümkündür.

1898 yılında 9 yaşındayken ‘English Music Hall – İngiliz Müzik Salonun’ da sahne alan “The Eight Lancashire Lads” isimli çocuk korosuna katılarak müzik kariyerine başladı. (Başlık Resmi)

Ardından Fred Karno’nun komedi tarzı küçük skeçler sergileyen gurubuna katıldı. Onlarla birlikte Amerika’da turneye çıktı. Karno’nun grubunda müzik önemli bir rol oynuyordu. Bu açıdan Charlie Chaplin için çok uygundu. Müzik aşkını ritmik ve baletik pantomim yeteneği ile birleştirmenin yolunu bulmuştu.

1913 yılının sonunda Amerika’da kalarak ‘Moving Picturs-Hareketli Görüntüler’ de, yani ‘Sinema’da, şansını denemek için Karno’dan ayrıldı. Kariyerinin bu erken döneminde bir gece NewYork’daki Metropolitan Operasına gitti. O ana kadar sadece Vodvil’lere aşina olan Charlie Chaplin’ i opera adeta büyüledi.

Opera ona müziğin sessiz filmlerde diyalogların yerini alabilecek kuvvetli bir anlatım aracı olabileceğini göstermişti.

‘Mutual Film’ şirketinde çalışırken Paderewski ve Leopold Godovsky gibi ünlü müzisyenlerle tanıştı ve 1916 da Bert Clark isimli bir İngiliz Vodvil komedyeni ile birlikte kendi müzik şirketini kurdu.

Ama bu şirket Chaplin’in bestelediği  “Oh! That Cello”, “There’s Always One you Can’t Forget”, ve “The Peace Patrol” isimli üç parçayı yayınladıktan sonra kapandı.

Bundan sonra ‘Film’ Chaplin’in tek uğraş alanı olacaktı.

1918 yılında kendi stüdyosunu kurdu; böylece üreteceği filmlerin tüm kontrolü bir tek onun elinde olacaktı.

Sol eli ile çaldığı kemanını gittiği her yere taşır, saatlerce çalardı. Daha sonra bir çello satın aldı ve onu da gittiği her yere taşıdı.